Django 1.0 - en to da translation catalogue (601 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
da: 
    <p class="help">For at installere bookmarklets, træk linket til din
    bogmærkelinje eller højreklik på linket og tilføj det til dine bogmærker.
    Du kan nu markere bookmarkletten fra enhver side på websitet.
    Bemærk, at nogle af disse bookmarkletter kræver, at du ser på websitet fra
    en computer der opfattes som "intern" (tal med din systemadministrator,
    hvis du ikke er sikker på om din computer er "intern").</p>

en:  By %(filter_title)s
da:  Efter %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
da: "%s" er ikke en gyldig værdi for en primærnøgle.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
da[0]: %(count)s %(name)s blev ændret.
da[1]: %(count)s %(name)s blev ændret.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
da: %(field_name)s skal være unik for %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(full_result_count)s total
da: %(full_result_count)s i alt

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
da: %(model_name)s med dette %(field_label)s eksisterer allerede.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
da: Der findes ikke et %(name)s-objekt med primærnøgle %(key)r.

en: %(site_name)s comments
da: kommentarer på %(site_name)s

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
da[0]: %(total_count)s valgt
da[1]: Alle %(total_count)s valgt

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
da[0]: %(value).1f milliard
da[1]: %(value).1f milliarder

en: %(value).1f million | %(value).1f million
da[0]: %(value).1f million
da[1]: %(value).1f millioner

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
da[0]: %(value).1f billion
da[1]: %(value).1f billioner

en: %s administration
da: Administration af %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
da: %s ser ikke ud til at være et urlpattern-objekt

en: 0 of %(cnt)s selected
da: 0 af %(cnt)s valgt

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
da[0]: 1 kommentar blev %(action)s
da[1]: %(count)s kommentarer blev %(action)s.

en: 1 result | %(counter)s results
da[0]: 1 resultat
da[1]: %(counter)s resultater

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
da: <h3>Efter %s:</h3>
    <ul>

en: A user with that username already exists.
da: En bruger med dette brugernavn findes allerede.

en: Action
da: Funktion

en: Action:
da: Handling

en: Add
da: Tilføj

en: Add %(name)s
da: Tilføj %(name)s

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add Another
da: Tilføj endnu en

en: Add another %(verbose_name)s
da: Tilføj endnu en %(verbose_name)s

en: Added %(name)s "%(object)s".
da: Tilføjede %(name)s "%(object)s".

en: Advanced options
da: Avancerede muligheder

en: Albanian
da: Albansk

en: All
da: Alle

en: All dates
da: Alle datoer

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
da: Der opstod en fejl ved transformation af geometrien til formularfeltets SRID

en: Any date
da: Når som helst

en: App %r not found
da: Applikationen %r blev ikke fundet

en: Approve
da: Godkend

en: Approve a comment
da: Godkend en kommentar

en: Approve selected comments
da: Godkend valgte kommentarer

en: April
da: april

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
da: Er du sikker på du vil slette %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Alle de følgende relaterede objekter vil blive slettet:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
da: Er du sikker på du vil slette de valgte %(object_name)s-objekter? Alle de følgende relaterede objekter vil blive slettet:

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Argentinean Spanish
da: Argentisk spansk

en: As above, but opens the admin page in a new window.
da: Som ovenfor, men åbner administrationssiden i et nyt vindue.

en: August
da: august

en: Basque
da: Baskisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Big (8 byte) integer
da: Stort heltal (8 byte)

en: Boolean (Either True or False)
da: Boolsk (enten True eller False)

en: Boolean (Either True, False or None)
da: Boolsk (True, False eller None)

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk portugisisk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Carlsbad Region
da: Carlsbad-regionen

en: Catalan
da: Catalansk

en: Central Bohemian Region
da: Centrale Böhmen

en: Change
da: Ret

en: Change %s
da: Ret %s

en: Change history: %s
da: Ændringshistorik: %s

en: Change my password
da: Skift min adgangskode

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Change password: %s
da: Skift adgangskode: %s

en: Change:
da: Ret:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
da: Ændrede %(list)s for %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
da: Ændrede %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
da: Afkryds denne boks, hvis kommentaren er upassende. Beskeden "Denne kommentar er blevet fjernet" vil blive vist i stedet.

en: Co-ordination numbers are not allowed.
da: Koordinationsnumre er ikke tilladt.

en: Comma-separated integers
da: Kommaseparerede heltal

en: Comment
da: Kommentar

en: Confirm password:
da: Bekræft ny adgangskode:

en: Content
da: Indhold

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Currently:
da: Nuværende:

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DATETIME_FORMAT
da: j. F Y H:i

en: DATE_FORMAT
da: j. F Y

en: Danish
da: Dansk

en: Database error
da: databasefejl

en: Date (with time)
da: Dato (med tid)

en: Date (without time)
da: Dato (uden tid)

en: Date/time
da: Dato/tid

en: Date:
da: Dato:

en: December
da: december

en: Decimal number
da: Decimaltal

en: Delete
da: Slet

en: Delete multiple objects
da: Slet flere objekter

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
da: Slet valgte %(verbose_name_plural)s

en: Delete?
da: Slet?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
da: Slettede %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
da: Hvis du sletter %(object_name)s '%(escaped_object)s', vil du også slette  relaterede objekter, men din konto har ikke rettigheder til at slette følgende objekttyper:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
da: Hvis du sletter %(object_name)s, vil du også slette relaterede objekter, men din konto har ikke rettigheder til at slette følgende objekttyper:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
da: Bestemmer at denne bruger har alle rettigheder uden at tildele dem eksplicit.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
da: Bestemmer om brugeren kan logge ind på dette administrationswebsite.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
da: Bestemmer om brugeren skal behandles som aktiv. Fravælg dette frem for at slette en konto.

en: Django site admin
da: Django website-administration

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Documentation bookmarklets
da: Dokumentations-bookmarklets

en: Documentation for this page
da: Dokumentation for denne side

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: E-mail address:
da: E-mail-adresse:

en: Edit this object (current window)
da: Rediger dette objekt (i det aktuelle vindue)

en: Edit this object (new window)
da: Rediger dette objekt (i nyt vindue)

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: English
da: Engelsk

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
da: Der må højst være %s decimalpladser.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
da: Der må maksimalt være %s cifre før decimaltegnet.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
da: Der må maksimalt være %s cifre i alt.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
da: Denne værdi må maksimalt indeholde %(max)d tegn (den har %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
da: Denne værdi skal mindst indeholde %(limit_value)d tegn (den indeholder %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
da: Denne værdi må maksimalt indeholde %(limit_value)d tegn (den har %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
da: Denne værdi skal være %(limit_value)s (den er %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
da: Denne værdi skal være større end eller lig %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
da: Denne værdi skal være mindre end eller lig %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
da: Indtast et firecifret postnummer.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
da: Indtast et svensk postnummer i formatet XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
da: Indtast en amerikansk stat.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
da: Indtast et fødselsnr. i formatet XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
da: Indtast en liste af værdier.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
da: Indtast en ny adgangskode for brugeren <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
da: Indtast et tal.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
da: Indtast et postnummer i formatet NNNN eller ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
da: Indtast et postnr. i format XXXXX eller XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
da: Indtast et gyldigt postnr. i formatet XXXXXXX eller XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
da: Indtast et NIP i formatet XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
da: Dette felt må kun indeholde bogstaver, cifre, understreger og bindestreger.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
da: Indtast et gyldigt østrigsk sygesikringsnummer i format XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
da: Indtast et gyldigt CI-nummer i formatet X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X eller XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
da: Indtast et gyldigt CI-nummer.

en: Enter a valid CIF.
da: Indtast et gyldigt CIF.

en: Enter a valid CNP.
da: Indtast et gyldigt CNP.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
da: Indtast en gyldig CUIT i format XX-XXXXXXXX-X eller XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
da: Indtast et gyldigt kanadisk sygesikringsnummer i formatet XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
da: Indtast en gyldig chilensk RUT

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
da: Indtast en gyldig chilensk RUT. Formatet er XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
da: Indtast et gyldigt finsk sygesikringsnummer.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
da: Indtast et tysk identiteskortsnr. i formatet XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
da: Indtast et gyldigt IBAN i formatet ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
da: Indtast et IC-nummer.

en: Enter a valid IPv4 address.
da: Indtast en gyldig IPv4-adresse.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
da: Indtast et gyldigt islandsk identifikationsnr. Formatet er XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
da: Indtast et gyldigt kuwaitisk personnummer.

en: Enter a valid NIK/KTP number
da: Indtast et gyldigt NIK/KTP-nummer.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
da: Indtast et gyldigt norsk sygesikringsnummer.

en: Enter a valid SoFi number
da: Indtast et gyldigt SoFi-nummer

en: Enter a valid Social Security number.
da: Indtast et gyldigt sygesikringsnummer.

en: Enter a valid South African ID number
da: Indtast et gyldigt sydafrikansk sygesikringsnummer.

en: Enter a valid South African postal code
da: Indtast et gyldigt sydafrikansk postnummer.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
da: Indtast et gyldigt svensk organisationsnummer.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
da: Indtast et gyldigt svensk personnummer.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
da: Indtast et svejtsisk identitets- eller pasnr. i format X1234567<0 eller 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
da: Indtast et gyldigt U. S sygesikringsnummer i format XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
da: Indtast en gyldig URL.

en: Enter a valid VAT number.
da: Indtast et gyldigt momsnummer.

en: Enter a valid birth number.
da: Indtast et gyldigt fødselsnummer.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
da: Indtast en gyldig dato i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: Enter a valid date.
da: Indtast en gyldig dato.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
da: Indtast gyldig dato og tid i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
da: Indtast gyldig dato/tid.

en: Enter a valid e-mail address.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse.

en: Enter a valid phone number
da: Indtast et gyldigt telefonnummer

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
da: Indtast et gyldigt telefonnr. i et af disse formater: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX, 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
da: Indtast et gyldigt postnummer

en: Enter a valid postal code
da: Indtast et gyldigt postnummer

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
da: Indtast et gyldigt postnummer i formatet XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
da: Indtast et gyldigt postnr. i området 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
da: Indtast et gyldigt postnummer.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
da: Indtast en gyldig tid i formatet TT:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
da: Indtast en gyldig tid.

en: Enter a valid value.
da: Indtast en gyldig værdi.

en: Enter a valid vehicle license plate number
da: Indtast et gyldigt bilnummer

en: Enter a valid zip code.
da: Indtast et gyldigt postnummer.

en: Enter a whole number.
da: Indtast et heltal.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
da: Indtast et postnr. i format XXXXX eller XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
da: Indtast et postnummer i formatet XXXXX

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
da: Indtast et postnr. i formatet XXXXXXX.

en: Enter new password
da: Indtast ny adgangskode

en: Enter only digits separated by commas.
da: Indtast kun cifre adskilt af kommaer.

en: Enter the same password as above, for verification.
da: Indtast den samme adgangskode som ovenfor for verifikation.

en: Estonian
da: Estisk

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
da: Eksempel: '/om/kontakt/'. Vær opmærksom på, at der skal være skråstreg både først og sidst.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
da: Eksempel: 'flatpages/kontaktside'. Hvis dette ikke tilbydes, bruger systemet 'flatpages/default'.

en: February
da: februar

en: Field of type: %(field_type)s
da: Felt af type: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
da: Felter på %s-objekter

en: File path
da: Sti

en: Filter
da: Filtrer

en: Finnish
da: Finsk

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
da: Indtast først et brugernavn og en adgangskode. Derefter får du yderligere redigeringsmuligheder.

en: Flag selected comments
da: Marker valgte kommentarer

en: Flag this comment
da: Flag denne kommentar

en: Floating point number
da: Flydende-komma-tal

en: Foreign Key (type determined by related field)
da: Fremmednøgle (type bestemt af relateret felt)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
da: Har du glemt din adgangskode? Indtast din e-mail-adresse herunder, så sender vi dig en instruktion vedrørende ny adgangskode.

en: French
da: Fransk

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: Frisian
da: Frisisk

en: Galician
da: Galicisk

en: Geometry collection
da: Geometrisamling

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: Go
da: Udfør

en: Greek
da: Græsk

en: Groups
da: Grupper

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: History
da: Historik

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
da: Hold "Ctrl" (eller "Æbletasten" på Mac) nede for at vælge mere end en.

en: Home
da: Hjem

en: Hradec Region
da: Hradec-regionen

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: IP address
da: IP-adresse

en: Icelandic
da: Islandsk

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
da: Hvis denne boks er markeret, vil kun brugere der er logget ind, kunne se siden.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
da: Hvis du indtaster noget i dette felt, vil din kommentar blive betragtet som spam.

en: Important dates
da: Vigtige datoer

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
da: Udover de rettigheder, der manuelt er tildelt brugeren, vil denne også få alle rettigheder, der er tildelt hver gruppe, brugeren er medlem af.

en: Integer
da: Heltal

en: Invalid CNPJ number.
da: Ugyldigt CNPJ-nummer.

en: Invalid CPF number.
da: Ugyldigt CPF-nummer.

en: Invalid CUIT.
da: Ugyldig CUIT.

en: Invalid checksum for CIF.
da: Ugyldig kontrolsum for CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
da: Ugyldig kontrolsum for NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
da: Ugyldig kontrolsum for NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
da: Ugyldig kontrolsum for bankkontonr.

en: Invalid date: %s
da: Ugyldig dato: %s

en: Invalid geometry type.
da: Ugyldig gemometritype.

en: Invalid geometry value.
da: Ugyldig geometriværdi.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
da: Ugyldig værdi for køn. Gyldige værdier er 'f' og 'm'.

en: Irish
da: Irsk

en: Italian
da: Italiensk

en: January
da: januar

en: Japanese
da: Japansk

en: July
da: juli

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
da: Springer til administrationssiden for sider, der repræsenterer et enkelt objekt.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
da: Bringer dig fra en hvilken som helst side til dokumentationen for det view, der genererer den pågældende side.

en: June
da: juni

en: Korean
da: Koreansk

en: Latest comments on %(site_name)s
da: Seneste kommentarer på %(site_name)s

en: Latvian
da: Lettisk

en: Liberec Region
da: Liberec-regionen

en: Line string
da: Linjesegment

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Log in
da: Log ind

en: Log in again
da: Log ind igen

en: Log out
da: Log ud

en: Logged out
da: Logget ud

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
da: Det ser ud til din browser ikke er indstillet til at acceptere cookies. Slå venligst cookies til, genindlæs denne side og prøv igen.

en: Lookup
da: Slå op

en: MONTH_DAY_FORMAT
da: j. F

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Many-to-many relationship
da: Mange-til-mange-relation

en: March
da: marts

en: May
da: maj

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
da: En model %(model)s med primærnøgle %(pk)r eksisterer ikke.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
da: Modellen %(model_name)r ikke fundet i applikationen %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
da: Modeller til rådighed i %(name)s-applikationen.

en: Mon
da: Man

en: Monday
da: Mandag

en: Moravian-Silesian Region
da: Moravien-Silesien

en: Multi polygon
da: Multipolygon

en: Multi-line string
da: Multilinjesegment

en: Multi-point
da: Multipunkt

en: My Actions
da: Mine handlinger

en: Name
da: Navn

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
da: National Business Register Number (REGON) består af 9 eller 14 cifre.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
da: Nationale identifikationsnumre kræver 11 cifre.

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password confirmation
da: Bekræftelse af ny adgangskode

en: New password:
da: Ny adgangskode:

en: No
da: Nej

en: No action selected.
da: Ingen handling valgt.

en: No fields changed.
da: Ingen felter ændret.

en: No file was submitted.
da: Ingen fil blev indsendt.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
da: Ingen fil blev indsendt. Kontroller kodningstypen i formularen.

en: No geometry value provided.
da: Ingen værdi givet for geometri.

en: None
da: Ingen

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Norwegian
da: Norsk

en: November
da: november

en: Oct.
da: Okt.

en: October
da: oktober

en: Old password
da: Gammel adgangskode

en: Olomouc Region
da: Olomuc-regionen

en: One-to-one relationship
da: En-til-en-relation

en: Order
da: Rækkefølge

en: Page not found
da: Siden blev ikke fundet

en: Pardubice Region
da: Pardubice-region

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (again)
da: Adgangskode (igen)

en: Password change
da: Skift adgangskode

en: Password change successful
da: Adgangskoden blev ændret

en: Password changed successfully.
da: Adgangskoden blev ændret.

en: Password confirmation
da: Bekræftelse af adgangskode

en: Password reset
da: Nulstil adgangskode

en: Password reset complete
da: Adgangskoden blev nulstillet

en: Password reset confirmation
da: Bekræftelse for nulstilling af adgangskode

en: Password reset on %s
da: Adgangskode nulstillet på %s

en: Password reset successful
da: Adgangskoden blev nulstillet

en: Password reset unsuccessful
da: Adgangskoden blev ikke nulstillet

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Past 7 days
da: De sidste 7 dage

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Persian
da: Persisk

en: Personal info
da: Personlig information

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
da: Telefonnumre skal være i formatet 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
da: Telefinnumre skal være i formatet XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
da: Telefonnumre skal være i formatet XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
da: Telefinnumre skal være i formatet XXXX-XXXXXX.

en: Pilsen Region
da: Pilsen-regionen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
da: Ret venligst de duplikerede data for %(field)s, som skal være unik.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
da: Ret venligst duplikerede data for %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
da: Ret venligst de duplikerede data for %(field_name)s, som skal være unik for %(lookup)s i %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
da: Ret venligst de duplikerede data herunder.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
da[0]: Ret venligst fejlen herunder.
da[1]: Ret venligst fejlene herunder.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
da[0]: Ret venligst fejlen herunder.
da[1]: Ret venligst fejlene herunder.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
da: Indtast venligst et korrekt brugernavn og adgangskode. Bemærk, at begge felter er versalfølsomme.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
da: Indtast venligst gyldig NIF eller NIE.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
da: Indtast venligst gyldig NIF, NIE eller CIF.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
da: Indtast venligst et gyldigt bankkontonr. i formatet XXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
da[0]: Indtast venligst gyldige %(self)s-ID'er. Værdien %(value)r er ugyldig.
da[1]: Indtast venligst gyldige %(self)s-ID'er. Værdierne %(value)r er ugyldige.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Indtast venligst din nye adgangskode to gange, så vi kan være sikre på, at den er indtastet korrekt.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
da: Indtast venligst din gamle adgangskode for en sikkerheds skyld og indtast så din nye adgangskode to gange, så vi kan være sikre på, at den er indtastet korrekt.

en: Please go to the following page and choose a new password:
da: Gå venligst til denne side og vælg en ny adgangskode:

en: Please log in again, because your session has expired.
da: Log venligst ind igen, da din session er udløbet.

en: Point
da: Punkt

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Post
da: Indsend

en: Post your comment
da: Indsend din kommentar

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
da: Indsendt af %(user)s den %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Prague
da: Prag

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Preview your comment
da: Forhåndsvis kommentar

en: Really flag this comment?
da: Skal kommentaren flages?

en: Really make this comment public?
da: Vil du godkende denne kommentar?

en: Really remove this comment?
da: Skal kommentaren fjernes?

en: Recent Actions
da: Seneste handlinger

en: Remove
da: Fjern

en: Remove a comment
da: Fjern en kommentar

en: Remove selected comments
da: Fjern valgte kommentarer

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
da: Påkrævet. Højst 30 tegn. Kun  bogstaver og cifre samt @/./+/-/_

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
da: Påkrævet. Højst 30 tegn. Kun  bogstaver og cifre samt disse tegn: @/./+/-/_

en: Reset my password
da: Nulstil min adgangskode

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Run the selected action
da: Udfør den valgte handling

en: Russian
da: Russisk

en: Sabinov
da: nov

en: Sala
da: Slovakisk

en: Sat
da: Lør

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save and add another
da: Gem og tilføj endnu en

en: Save and continue editing
da: Gem og fortsæt med at redigere

en: Save as new
da: Gem som ny

en: Search
da: Søg

en: Select %s
da: Vælg %s

en: Select %s to change
da: Vælg %s, der skal ændres

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
da: Vælg en gyldig brasiliansk provins. Denne provins er ikke gyldig.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
da: Marker en gyldigt valgmulighed; '%(value)s' er ikke en af de tilgængelige valgmuligheder.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
da: Marker et gyldigt valg. %s er ikke en af de tilgængelige valgmuligheder.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
da: Marker en gyldig valgmulighed. Det valg, du har foretaget, er ikke blandt de tilgængelige valgmuligheder.

en: September
da: september

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbian Latin
da: Serbisk (latin)

en: Server Error <em>(500)</em>
da: Serverfejl <em>(500)</em>

en: Server error
da: Serverfejl

en: Server error (500)
da: Serverfejl (500)

en: Show all
da: Vis alle

en: Show object ID
da: Vis objekt-ID

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
da: Viser indholdstypen og det unikke ID for sider, der repræsenterer et enkelt objekt.

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Site administration
da: Website-administration

en: Sligo
da: Shigo

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
da: Der er noget galt med databaseinstallationen. Kontroller om databasetabellerne er blevet oprettet og at databasen er læsbar for den pågældende bruger.

en: South Bohemian Region
da: Sydlige Böhmen

en: South Moravian Region
da: Sydmoravien

en: Spanish
da: Spansk

en: String (up to %(max_length)s)
da: Streng (op til %(max_length)s)

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
da: %(count)d %(items)s blev slettet.

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Swedish
da: Svensk

en: TIME_FORMAT
da: H:i

en: Text
da: Tekst

en: Thank you for your comment
da: Tak for kommentaren

en: Thanks for approving
da: Tak for godkendelsen

en: Thanks for commenting
da: Tak for kommenteringen

en: Thanks for flagging
da: Tak for markeringen

en: Thanks for removing
da: Tak for fjernelsen

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
da: Tak for den kvalitetstid du brugte på websitet i dag.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
da: Tak fordi du tog dig tid til at højne kvaliteten af diskussionen på vores website

en: Thanks for using our site!
da: Tak fordi du brugte vores website!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
da: Den e-mail-adresse er ikke tilknyttet en konto. Er du sikker på at du har registreret dig?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
da: %(name)s "%(obj)s" blev tilføjet i databasen.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
da: %(name)s "%(obj)s" blev tilføjet. Du kan redigere det igen herunder.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
da: %(name)s "%(obj)s" blev ændret.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
da: %(name)s "%(obj)s" blev slettet.

en: The %(site_name)s team
da: Med venlig hilsen %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
da: %(verbose_name)s blev oprettet.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
da: %(verbose_name)s blev slettet.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
da: %(verbose_name)s blev opdateret.

en: The Chilean RUT is not valid.
da: Den chilenske RUT er ugyldig.

en: The Icelandic identification number is not valid.
da: Det islandske identifikationsnummer er ikke gyldigt.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
da: Den indlejrede fremmednøgle passede ikke med forælderinstansens primærnøgle.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
da: Linket for nulstilling af adgangskoden er ugyldigt, måske fordi det allerede har været brugt. Anmod venligst påny om nulstilling af adgangskoden.

en: The submitted file is empty.
da: Den indsendte fil er tom.

en: The two password fields didn't match.
da: De to adgangskoder var ikke identiske.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
da: Der opstod en fejl. Fejlen er rapporteret til website-administratoren via e-mail, og vil blive rettet hurtigst muligt. Tak for din tålmodighed.

en: This URL appears to be a broken link.
da: Denne URL henviser ikke til en gyldig side eller fil.

en: This account is inactive.
da: Denne konto er inaktiv.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
da: Dette kan enten være en absolut sti (som ovenfor), eller en komplet URL startende med 'http://'

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
da: Denne kommentar blev indsendt af en autenticeret bruger; derfor er e-mail-adressen skrivebeskyttet.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
da: Denne kommentar blev indsendt af en autenticeret bruger; derfor er navnet skrivebeskyttet.

en: This field cannot be blank.
da: Dette felt kan ikke være tomt.

en: This field cannot be null.
da: Dette felt kan ikke være null.

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: This field requires 11 digits.
da: Dette felt kræver 11 cifre.

en: This field requires 7 or 8 digits.
da: Dette felt kræver 7 eller 8 cifre.

en: This field requires 8 digits.
da: Dette felt kræver 8 cifre.

en: This field requires at least 14 digits
da: dette felt kræver mindst 14 cifre.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
da: Dette felt kræver mindst 11 og højst 14 tegn.

en: This field requires only numbers.
da: I dette felt skal kun indtastes cifre.

en: This month
da: Denne måned

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
da: Dette objekt har ingen ændringshistorik. Det blev formentlig ikke tilføjet via dette administrations-site

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
da: Dette skal være en absolut sti uden domænenavnet. For eksempel: '/nyheder/soeg/'

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
da: Dette felt må kun indeholde bogstaver og cifre samt disse tegn: @/./+/-/_

en: This value must be a decimal number.
da: Denne værdi skal et decimaltal.

en: This value must be a float.
da: Denne værdi skal være et kommatal.

en: This value must be an integer.
da: Denne værdi skal et heltal.

en: This value must be either None, True or False.
da: Denne værdi skal være None, True eller False.

en: This value must be either True or False.
da: Denne værdi skal være enten True eller False.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
da: Dette felt må kun indeholde bogstaver, cifre, understreger, bindestreger og skråstreger.

en: This year
da: Dette år

en: Thu
da: Tor

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time:
da: Tid:

en: Today
da: I dag

en: Traditional Chinese
da: Traditionelt kinesisk

en: Trencin
da: Fransk

en: Tue
da: Tir

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Tyrone
da: Tyrol

en: U.S. state (two uppercase letters)
da: Stat (i USA, to store bogstaver)

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
da: Hvis du fjerner afkrydsningen her, bliver din kommentar slettet fra sitet.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown content
da: Ukendt indhold

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
da: Indsend en billedfil. Filen, du indsendte, var enten ikke et billede eller en defekt billedfil.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
da: Brug '[algo]$[salt]$[hexdigest]' eller brug <a href="password/">formularen til skift af adgangskode</a>.

en: User
da: Bruger

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
da: Brugernavne kan ikke indeholde tegnet '@'.

en: Usti Region
da: Usti-regionen

en: Value %r is not a valid choice.
da: Værdien %r er ikke et gyldigt valg.

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View on site
da: Se på website

en: Vysocina Region
da: Vysocina region

en: Wales
da: Walisisk

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
da[0]: Var din mund! Ordet %s er ikke tilladt her.
da[1]: Var din mund! Ordene %s er ikke tilladt her.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
da: Tiden er udløbet - vi beklager. Vær venlig at fortsætte med at udfylde formularen på denne side.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
da: Vi beklager, men den ønskede side kunne ikke findes

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
da: Vi har sendt en instruktion til din e-mail-adresse. Du skulle modtage den om ganske kort tid.

en: Wed
da: Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Welcome,
da: Velkommen,

en: Welsh
da: Walisisk

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
da: Forkert kontrolsum for REGON-nr.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
da: Forkert kontrolsum for nationalt identifikationsnummer.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
da: Forkert kontrolsum for NIP.

en: XML text
da: XML-tekst

en: YEAR_MONTH_FORMAT
da: F Y

en: Yes
da: Ja

en: Yes, I'm sure
da: Ja, jeg er sikker

en: You don't have permission to edit anything.
da: Du har ikke rettigheder til at foretage ændringer.

en: You may add another %s below.
da: Du kan tilføje endnu en %s herunder.

en: You may edit it again below.
da: Du kan redigere det igen herunder.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
da: Du modtager denne e-mail, fordi du har bedt om at få nulstillet din adgangskode

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
da: Din browser ser ud til ikke at have cookies aktiveret. Cookies er påkrævet for at kunne logge ind.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
da: Din e-mail-adresse er ikke dit brugernavn. Prøv '%s' i stedet.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
da: Din gamle adgangskode blev ikke indtastet korrekt. Indtast den venligst igen.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
da: Din adgangskode er blevet sat. Du kan logge ind med den nu.

en: Your password was changed.
da: Din adgangskode blev ændret.

en: Your username, in case you've forgotten:
da: For det tilfælde at du skulle have glemt dit brugernavn er det:

en: Zlin Region
da: Zlin-regionen

en: action flag
da: handlingsflag

en: action time
da: handlingstid

en: active
da: aktiv

en: all %s
da: alle %s

en: and
da: og

en: approved | approved
da[0]: Godkendt
da[1]: Godkendt

en: change message
da: ændringsmeddelelse

en: codename
da: kodenavn

en: comment
da: kommentar

en: comment flag
da: kommentarflag

en: comment flags
da: kommentarflag

en: comments
da: kommentarer

en: content
da: indhold

en: content type
da: indholdstype

en: content types
da: indholdstyper

en: date
da: dato

en: date joined
da: dato for registrering

en: date/time submitted
da: dato/tidspunkt for oprettelse

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: display name
da: vist navn

en: domain name
da: domænenavn

en: e-mail address
da: e-mail-adresse

en: eight
da: otte

en: enable comments
da: tillad kommentarer

en: expire date
da: udløbsdato

en: first name
da: fornavn

en: five
da: fem

en: flag
da: Flag

en: flagged | flagged
da[0]: Markeret
da[1]: Markeret

en: flat page
da: flad side

en: flat pages
da: flade sider

en: for your user account at %(site_name)s
da: til din brugerkonto ved %(site_name)s

en: four
da: fire

en: group
da: gruppe

en: groups
da: grupper

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: is public
da: er offentlig

en: is removed
da: er fjernet

en: last login
da: sidst logget ind

en: last name
da: efternavn

en: lazy message
da: doven meddelelse

en: log entries
da: logmeddelelser

en: log entry
da: logmeddelelse

en: may
da: maj

en: message
da: meddelelse

en: midnight
da: midnat

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: minutes
da: minutter

en: month | months
da[0]: måned
da[1]: måneder

en: name
da: navn

en: nd
da: .

en: nine
da: ni

en: noon
da: middag

en: number of %s
da: antal %s

en: object ID
da: objekt-ID

en: object id
da: objekt-ID

en: object repr
da: objekt repr

en: oct
da: okt

en: one
da: en

en: or
da: eller

en: or make changes
da: eller gennemfør ændringer

en: password
da: adgangskode

en: permission
da: rettighed

en: permissions
da: rettigheder

en: python model class name
da: klassenavn i Python-model

en: rd
da: .

en: redirect
da: rediriger

en: redirect from
da: rediriger fra

en: redirect to
da: rediriger til

en: redirects
da: redirigeringer

en: registration required
da: registrering påkrævet

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
da: relaterede `%(app_label)s.%(object_name)s`-objekter

en: removed | removed
da[0]: fjernet
da[1]: fjernet

en: sep
da: sept

en: session data
da: sessionsdata

en: session key
da: sessionsnøgle

en: sessions
da: sessioner

en: seven
da: syv

en: site
da: website

en: sites
da: websites

en: six
da: seks

en: st
da: .

en: staff status
da: admin-status

en: superuser status
da: superbrugerstatus

en: template
da: skabelon

en: template name
da: skabelonnavn

en: th
da: .

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
da: det relaterede `%(app_label)s.%(data_type)s`-objekt

en: three
da: tre

en: title
da: titel

en: today
da: i dag

en: tomorrow
da: i morgen

en: two
da: to

en: user
da: bruger

en: user permissions
da: Rettigheder

en: user's URL
da: brugerens URL

en: user's email address
da: brugerens e-mail-adresse

en: user's name
da: brugerens navn

en: username
da: brugernavn

en: users
da: brugere

en: week | weeks
da[0]: uge
da[1]: uger

en: year | years
da[0]: år
da[1]: år

en: yes,no,maybe
da: ja,nej,måske

en: yesterday
da: i går
