Django - en to fr translation catalogue (845 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
fr: 
    <p class="help">Pour installer des signets, faites glisser le lien vers votre barre 
    de marques-pages, ou effectuez un clic droit dessus et ajoutez-le.
    Maintenant, vous pouvez le sélectionner depuis n'importe quelle page
    du site. Notez que certains d'entre eux nécessitent que vous visionniez
    le site depuis un ordinateur dit « interne » (contactez votre administrateur
    système si vous n'êtes pas sûr que votre ordinateur le soit).</p>

en:  By %(filter_title)s
fr:  Par %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
fr: « %s » n'est pas une valeur correcte pour une clé primaire.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
fr[0]: %(count)s objet %(name)s a été modifié avec succès.
fr[1]: %(count)s objets %(name)s ont été modifiés avec succès.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
fr: %(field_name)s doit être unique pour la partie %(lookup)s de %(date_field)s.

en: %(full_result_count)s total
fr: %(full_result_count)s résultats

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
fr: Un(e) %(model_name)s avec ce %(field_label)s existe déjà.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
fr: L'objet %(name)s avec la clef primaire %(key)r n'existe pas.

en: %(site_name)s comments
fr: Commentaires sur %(site_name)s

en: %(size)d byte | %(size)d bytes
fr[0]: %(size)d octet
fr[1]: %(size)d octets

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
fr[0]: %(total_count)s sélectionné
fr[1]: Tous les %(total_count)s sélectionnés

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
fr[0]: %(value).1f milliard
fr[1]: %(value).1f milliards

en: %(value).1f million | %(value).1f million
fr[0]: %(value).1f million
fr[1]: %(value).1f millions

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
fr[0]: %(value).1f billion
fr[1]: %(value).1f billions

en: %s GB
fr: %s Go

en: %s KB
fr: %s Ko

en: %s MB
fr: %s Mo

en: %s administration
fr: Administration %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
fr: %s ne semble pas être un objet urlpattern

en: 0 of %(cnt)s selected
fr: 0 sur %(cnt)s sélectionné

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
fr[0]: 1 commentaire a été %(action)s avec succès.
fr[1]: %(count)s commentaires ont été %(action)ss avec succès.

en: 1 result | %(counter)s results
fr[0]: 1 résultat
fr[1]: %(counter)s résultats

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
fr: <h3>Par %s&nbsp;:</h3>
    <ul>

en: A Coruna
fr: La Corogne

en: A user with that username already exists.
fr: Un utilisateur avec ce nom existe déjà.

en: AM
fr: Matin

en: Aargau
fr: Argovie

en: Action:
fr: Action :

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %(name)s
fr: Ajouter %(name)s

en: Add %s
fr: Ajout %s

en: Add Another
fr: Ajouter un autre

en: Add another %(verbose_name)s
fr: Ajouter un objet %(verbose_name)s supplémentaire

en: Added %(name)s "%(object)s".
fr: %(name)s « %(object)s » ajouté.

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Alacant
fr: Alicante

en: Albanian
fr: Albanais

en: All
fr: Tout

en: All dates
fr: Toutes les dates

en: Almeria
fr: Almería

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
fr: Une erreur est survenue lors de la transformation de l'objet géométrique dans le SRID du champ de formulaire géométrique.

en: Andalusia
fr: Andalousie

en: Any date
fr: Toutes les dates

en: App %r not found
fr: L'application %r n'a pas été trouvée

en: Appenzell Ausserrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Extérieures

en: Appenzell Innerrhoden
fr: Appenzell Rhodes-Intérieures

en: Approve
fr: Valider

en: Approve a comment
fr: Valider un commentaire

en: Approve selected comments
fr: Approuver les commentaires sélectionnés

en: April
fr: avril

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arava
fr: Álava

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'objet %(object_name)s « %(escaped_object)s » ? Les éléments suivants sont liés à celui-ci et seront aussi supprimés :

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les objets %(object_name)s sélectionnés ? Tous les objets suivants et leurs éléments liés seront aussi supprimés :

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Argentinian Spanish
fr: Espagnol argentin

en: As above, but opens the admin page in a new window.
fr: Comme ci-dessus, mais ouvre la page d'administration dans une nouvelle fenêtre.

en: Aug.
fr: août

en: August
fr: août

en: Avila
fr: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
fr: Bade-Wurtemberg

en: Balearic Islands
fr: Îles Baléares

en: Banovce nad Bebravou
fr: Bánovce nad Bebravou

en: Banska Bystrica
fr: Banská Bystrica

en: Banska Bystrica region
fr: Région de Banská Bystrica

en: Banska Stiavnica
fr: Banská Štiavnica

en: Barcelona
fr: Barcelone

en: Basel-Land
fr: Bâle-Campagne

en: Basel-Stadt
fr: Bâle-Ville

en: Basque Country
fr: Pays basque

en: Bavaria
fr: Bavière

en: Bengali
fr: Bengalî

en: Big (8 byte) integer
fr: Grand entier (8 octets)

en: Bizkaia
fr: Biscaye

en: Bookmarklets
fr: Signets

en: Boolean (Either True or False)
fr: Booléen (soit vrai ou faux)

en: Boolean (Either True, False or None)
fr: Booléen (soit vrai, faux ou nul)

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Brandenburg
fr: Brandebourg

en: Bratislava I
fr: Bratislava I

en: Bratislava II
fr: Bratislava II

en: Bratislava III
fr: Bratislava III

en: Bratislava IV
fr: Bratislava IV

en: Bratislava V
fr: Bratislava V

en: Bratislava region
fr: Région de Bratislava

en: Brazilian Portuguese
fr: Portugais brésilien

en: Bremen
fr: Brême

en: British English
fr: Anglais britannique

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bytca
fr: Bytča

en: Caceres
fr: Cáceres

en: Cadca
fr: Čadca

en: Cadiz
fr: Cadix

en: Canary Islands
fr: Îles Canaries

en: Cantabria
fr: Cantabrie

en: Carinthia
fr: Carinthie

en: Carlsbad Region
fr: Carlsbad

en: Castello
fr: Castellón

en: Castile and Leon
fr: Castille-et-León

en: Castile-La Mancha
fr: Castille-La Manche

en: Catalonia
fr: Catalogne

en: Central Bohemian Region
fr: Bohême du Centre

en: Central Scotland
fr: Écosse centrale

en: Change
fr: Modifier

en: Change %s
fr: Modification de %s

en: Change history: %s
fr: Historique des changements : %s

en: Change my password
fr: Modifier mon mot de passe

en: Change password
fr: Modifier votre mot de passe

en: Change password: %s
fr: Modifier le mot de passe : %s

en: Change:
fr: Modification :

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
fr: %(list)s modifié pour %(name)s « %(object)s ».

en: Changed %s.
fr: Modifié %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
fr: Cochez cette case si le commentaire est inadéquat. Un message type « Ce commentaire a été supprimé » sera affiché en lieu et place de celui-ci.

en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Click here to select the objects across all pages
fr: Cliquez ici pour sélectionner tous les objets sur l'ensemble des pages

en: Co-ordination numbers are not allowed.
fr: Le nombres de co-ordination ne sont pas autorisés.

en: Comma-separated integers
fr: Des entiers séparés par une virgule

en: Comment
fr: Commentaire

en: Confirm password:
fr: Confirmation du mot de passe :

en: Content
fr: Contenu

en: Cordoba
fr: Córdoba

en: Cornwall and Isles of Scilly
fr: Cornouailles et les îles Scilly

en: Corps Consulate
fr: Corps consulaire

en: Corps Diplomatic
fr: Corps diplomatique

en: County Antrim
fr: Comté d'Antrim

en: County Armagh
fr: Comté d'Armagh

en: County Down
fr: Comté de Down

en: County Fermanagh
fr: Comté de Fermanagh

en: County Londonderry
fr: Comté de Londonderry

en: County Tyrone
fr: Comté de Tyrone

en: Croatian
fr: Croate

en: Cumbria
fr: Cumbrie

en: Currently:
fr: Actuellement :

en: Czech
fr: Tchèque

en: DATETIME_FORMAT
fr: j F Y, G:i

en: DATE_FORMAT
fr: j F Y

en: Danish
fr: Dannois

en: Database error
fr: Erreur de base de données

en: Date (with time)
fr: Date (avec l'heure)

en: Date (without time)
fr: Date (sans l'heure)

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Date:
fr: Date :

en: Dec.
fr: déc.

en: December
fr: décembre

en: Decimal number
fr: Nombre décimal

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete multiple objects
fr: Supprimer plusieurs objets

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
fr: Supprimer les %(verbose_name_plural)s sélectionnés

en: Delete?
fr: Supprimer ?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
fr: %(name)s « %(object)s » supprimé.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
fr: Supprimer l'objet %(object_name)s « %(escaped_object)s » provoquerait la suppression des objets qui lui sont liés, mais votre compte ne possède pas la permission de supprimer les types d'objets suivants :

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
fr: Supprimer l'objet %(object_name)s provoquerait la suppression des objets qui lui sont liés, mais votre compte ne possède pas la permission de supprimer les types d'objets suivants :

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
fr: Précise que l'utilisateur possède toutes les permissions sans les assigner explicitement.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
fr: Précise si l'utilisateur peut se connecter à ce site d'administration.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
fr: Précise si l'utilisateur doit être considéré comme actif. Décochez ceci plutôt que de supprimer le compte.

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Django administration
fr: Administration de Django

en: Django site admin
fr: Site d'administration de Django

en: Documentation bookmarklets
fr: Documentation des signets

en: Documentation for this page
fr: Documentation pour cette page

en: Dolny Kubin
fr: Dolný Kubín

en: Dunajska Streda
fr: Dunajská Streda

en: Dutch
fr: Hollandais

en: E-mail
fr: Courriel

en: E-mail address
fr: Adresse électronique

en: E-mail address:
fr: Adresse électronique :

en: East Sussex
fr: Sussex de l'Est

en: Eastern Cape
fr: Cap-Oriental

en: Edit this object (current window)
fr: Modifier cet objet (fenêtre actuelle)

en: Edit this object (new window)
fr: Modifier cet objet (nouvelle fenêtre)

en: Email address
fr: Adresse électronique

en: England
fr: Angleterre

en: English
fr: Anglais

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
fr: Assurez-vous qu'il n'y a pas plus de %s chiffres après la virgule.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
fr: Assurez-vous qu'il n'y a pas plus de %s chiffres avant la virgule.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
fr: Assurez-vous qu'il n'y a pas plus de %s chiffres au total.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
fr: Assurez-vous que ce nom de fichier ne contient pas plus de %(max)d caractères (actuellement %(length)d caractères).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
fr: Assurez-vous que cette valeur comporte au moins %(limit_value)d caractères (actuellement %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
fr: Assurez-vous que cette valeur comporte au maximum %(limit_value)d caractères (actuellement %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
fr: Assurez-vous que cette valeur est %(limit_value)s (actuellement %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
fr: Assurez-vous que cette valeur est supérieure ou égale à %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
fr: Assurez-vous que cette valeur est inférieure ou égale à %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
fr: Saisissez un code postal australien (4 chiffres).

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
fr: Saisissez un code postal suédois au format XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
fr: Saisissez un état ou un territoire américain.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
fr: Saisissez une date de naissance au format XXXXXX/XXXX ou XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
fr: Saisissez une liste de valeurs.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
fr: Saisissez un nouveau mot de passe pour l'utilisateur <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
fr: Saisissez un nombre.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
fr: Saisissez un code postal au format NNNN ou ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
fr: Saisissez un code postal au format XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
fr: Saisissez un code postal au format XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
fr: Saisissez un code postal au format XXXXX ou XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
fr: Saisissez un code postal japonais au format XXXXXXX ou XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
fr: Saisissez un code NIP (impôts) au format XXX-XXX-XX-XX ou XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a username and password.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
fr: Ce champ ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas _ et des traits d'union.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
fr: Saisissez un numéro de sécurité sociale autrichien valide au format XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
fr: Saisissez un numéro de CI valide au format X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X ou XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
fr: Saisissez un numéro CI valide.

en: Enter a valid CIF.
fr: Saisissez une CIF valide.

en: Enter a valid CNP.
fr: Saisissez une CNP valide.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
fr: Saisissez un numéro CUIT au format XX-XXXXXXXX-X ou XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
fr: Saisissez un numéro de sécurité sociale canadien au format XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
fr: Saisissez un RUT chilien valide.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
fr: Saisissez un RUT chilien valide au format XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
fr: Saisissez un numéro de sécurité sociale finlandais.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
fr: Saisissez un numéro de carte d'identité allemande au format XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
fr: Saisissez un IBAN valide au format ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
fr: Saisissez un numéro IC valide.

en: Enter a valid IPv4 address.
fr: Saisissez une adresse IPv4 valide.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
fr: Saisissez un code postal islandais valide au format XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
fr: Saisissez un numéro d'identification civil koweïtien valide

en: Enter a valid NIK/KTP number
fr: Saisissez un numéro NIK/KTP valide

en: Enter a valid Norwegian social security number.
fr: Saisissez un numéro de sécurité sociale norvégien valide.

en: Enter a valid SoFi number
fr: Saisissez un numéro SoFi valide.

en: Enter a valid Social Security number.
fr: Saisissez un numéro valide de Sécurité Sociale.

en: Enter a valid South African ID number
fr: Saisissez un numéro d'identification sud-africain valide.

en: Enter a valid South African postal code
fr: Saisissez un code postal sud-africain valide.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
fr: Saisissez un numéro d'organisation suédois valide.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
fr: Saisissez un numéro d'identité personnelle suédois valide.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
fr: Saisissez un numéro de passeport ou de carte d'identité suisse valide au format X1234567<0 ou 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
fr: Saisissez un numéro de sécurité sociale américain au format XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
fr: Saisissez une URL valide.

en: Enter a valid VAT number.
fr: Saisissez un numéro de TVA valide.

en: Enter a valid birth number.
fr: Saisissez une date de naissance valide.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
fr: Saisissez une date valide au format AAAA-MM-JJ.

en: Enter a valid date.
fr: Saisissez une date valide.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
fr: Saisissez une date et une heure valides au format AAAA-MM-JJ HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
fr: Saisissez une date et une heure valides.

en: Enter a valid e-mail address.
fr: Entrez une adresse de courriel valide.

en: Enter a valid phone number
fr: Saisissez un numéro de téléphone valide

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
fr: Saisissez un numéro de téléphone au format 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ou 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
fr: Saisissez un code postal valide

en: Enter a valid postal code
fr: Saisissez un code postal valide.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
fr: Saisissez un code postal valide au format XXXXXX

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
fr: Saisissez un code postal dans l'intervalle et au format 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
fr: Saisissez un code postal valide.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
fr: Saisissez une heure valide au format HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
fr: Saisissez une heure valide.

en: Enter a valid value.
fr: Saisissez une valeur valide.

en: Enter a valid vehicle license plate number
fr: Saisissez un numéro de plaque d'immatriculation valide

en: Enter a valid zip code.
fr: Saisissez un code postal valide.

en: Enter a whole number.
fr: Saisissez un nombre entier.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
fr: Saisissez un code postal au format XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
fr: Saisissez un code postal norvégien au format XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
fr: Saisissez un code postal américain au format XXXXX ou XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
fr: Saisissez un code postal brésilien au format XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
fr: Saisissez un code postal au format XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
fr: Saisissez un code postal au format XXXXXXX.

en: Enter new password
fr: Saisissez un nouveau mot de passe

en: Enter only digits separated by commas.
fr: Saisissez uniquement des chiffres séparés par des virgules.

en: Enter the same password as above, for verification.
fr: Saisissez le même mot de passe que précédemment, pour vérification.

en: Estado de México
fr: État de Mexico

en: Estonian
fr: Estonien

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
fr: Par exemple, « /a_propos/contact/ ». Vérifiez la présence du caractère « / » en début et en fin de chaîne.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
fr: Par exemple, « flatpages/contact_page.html ». Sans définition, le système utilisera « flatpages/default.html ».

en: Extremadura
fr: Estrémadure

en: Feb.
fr: fév.

en: February
fr: février

en: Federal Government
fr: Gouvernement fédéral

en: Field of type: %(field_type)s
fr: Champ de type : %(field_type)s

en: Fields on %s objects
fr: Champs sur les objets %s

en: File path
fr: Chemin vers le fichier

en: Filter
fr: Filtre

en: Finnish
fr: Finlandais

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
fr: Saisissez tout d'abord un nom d'utilisateur et un mot de passe. Vous pourrez ensuite modifier plus d'options.

en: Flag
fr: Signaler

en: Flag selected comments
fr: Marquer les commentaires sélectionnés

en: Flag this comment
fr: Signaler ce commentaire

en: Floating point number
fr: Nombre à virgule flottante

en: Foral Community of Navarre
fr: Navarre

en: Foreign Key (type determined by related field)
fr: Clé étrangère (type défini par le champ lié)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
fr: Mot de passe perdu ? Saisissez votre adresse électronique ci-dessous et nous vous enverrons les instructions pour en créer un nouveau.

en: Free State
fr: État-Libre

en: French
fr: Français

en: Fri
fr: ven

en: Friday
fr: vendredi

en: Friesland
fr: Frise

en: Frisian
fr: Frise

en: Galicia
fr: Galice

en: Galician
fr: Galicien

en: Gelderland
fr: Gueldre

en: Geneva
fr: Genève

en: Geometry collection
fr: Collection géométrique

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Girona
fr: Gérone

en: Glarus
fr: Glaris

en: Go
fr: Envoyer

en: Granada
fr: Grenade

en: Graubuenden
fr: Grisons

en: Greater London
fr: Grand Londres

en: Greater Manchester
fr: Grand Manchester

en: Greater Poland
fr: Grande-Pologne

en: Greek
fr: Grec

en: Groningen
fr: Groningue

en: Groups
fr: Groupes

en: Guipuzkoa
fr: Guipúzcoa

en: Hamburg
fr: Hambourg

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hessen
fr: Hess

en: History
fr: Historique

en: Hokkaido
fr: Hokkaidō

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
fr: Maintenez appuyé « Ctrl », ou « Commande (touche pomme) » sur un Mac, pour en sélectionner plusieurs.

en: Home
fr: Accueil

en: Hradec Region
fr: Hradec

en: Humenne
fr: Humenné

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hyogo
fr: Hyōgo

en: IP address
fr: adresse IP

en: Icelandic
fr: Islandais

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
fr: Si coché, seuls les utilisateurs connectés auront la possibilité de voir cette page.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
fr: Si vous saisissez quelque chose dans ce champ, votre commentaire sera considéré comme étant indésirable

en: Illes Balears
fr: Îles Baléares

en: Important dates
fr: Dates importantes

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
fr: En plus des permissions qui lui sont manuellement assignées, cet utilisateur recevra aussi toutes les permissions de tous les groupes auxquels il appartient.

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Integer
fr: Entier

en: Invalid CNPJ number.
fr: Numéro CNPJ non valide.

en: Invalid CPF number.
fr: Numéro CPF non valide.

en: Invalid CUIT.
fr: CUIT non valide.

en: Invalid checksum for CIF.
fr: Mauvais checksum pour CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
fr: Mauvais checksum pour NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
fr: Mauvais checksum pour NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
fr: Somme de contrôle non valide pour le numéro de compte bancaire.

en: Invalid date: %s
fr: Date non valide : %s

en: Invalid geometry type.
fr: Type de géométrie non valide.

en: Invalid geometry value.
fr: Valeur géométrique non valide.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
fr: Le paramètre optionnel du genre est non valide, les valeurs autorisées sont « f » et « m »

en: Irish
fr: Irlandais

en: Italian
fr: Italien

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
fr: Des éléments doivent être sélectionnés afin d'appliquer les actions. Aucun élément n'a été modifié.

en: Jaen
fr: Jaén

en: Jan.
fr: jan.

en: January
fr: janvier

en: Japanese
fr: Japonais

en: Jawa Barat
fr: Java occidental

en: Jawa Tengah
fr: Java central

en: Jawa Timur
fr: Java oriental

en: July
fr: juillet

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
fr: Renvoie à la page d'administration qui représente un objet seul.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
fr: Vous envoie de n'importe quelle page vers la documentation de la vue qui a généré cette page.

en: June
fr: juin

en: Kalimantan Barat
fr: Kalimantan occidental

en: Kalimantan Selatan
fr: Kalimantan du sud

en: Kalimantan Tengah
fr: Kalimantan central

en: Kalimantan Timur
fr: Kalimantan oriental

en: Kepulauan Bangka-Belitung
fr: Île Bangka-Belitung

en: Kepulauan Riau
fr: Île Riau

en: Kezmarok
fr: Kežmarok

en: Komarno
fr: Komárno

en: Korean
fr: Coréen

en: Kosice - okolie
fr: Košice–okolie

en: Kosice I
fr: Košice I

en: Kosice II
fr: Košice·II

en: Kosice III
fr: Košice III

en: Kosice IV
fr: Košice·IV

en: Kosice region
fr: Région de Košice

en: Kuyavia-Pomerania
fr: Cujavie-Poméranie

en: Kyoto
fr: Kyōto

en: Kysucke Nove Mesto
fr: Kysucké Nové Mesto

en: Lancashire
fr: Lancastre

en: Latest comments on %(site_name)s
fr: Derniers commentaires sur %(site_name)s

en: Latvian
fr: Letton

en: Leon
fr: León

en: Lesser Poland
fr: Petite-Pologne

en: Levoca
fr: Levoča

en: Liberec Region
fr: Liberec

en: Limburg
fr: Limbourg

en: Line string
fr: Chaîne de segment

en: Liptovsky Mikulas
fr: Liptovský Mikuláš

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Lleida
fr: Lérida

en: Lodz
fr: Łódź

en: Log in
fr: Connexion

en: Log in again
fr: Connectez-vous à nouveau

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logged out
fr: Déconnecté

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
fr: Il semblerait que votre navigateur n'accepte pas les cookies. Activez-les, rechargez cette page puis essayez à nouveau.

en: Lookup
fr: Recherche

en: Lower Austria
fr: Basse-Autriche

en: Lower Saxony
fr: Basse Saxe

en: Lower Silesia
fr: Basse-Silésie

en: Lucenec
fr: Lučenec

en: MONTH_DAY_FORMAT
fr: j F

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Magelang
fr: Megelang

en: Malaga
fr: Málaga

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Maluku
fr: Moluques

en: Maluku Utara
fr: Moluques du nord

en: Many-to-many relationship
fr: Relation plusieurs à plusieurs

en: March
fr: mars

en: Masovia
fr: Mazovie

en: May
fr: mai

en: Mecklenburg-Western Pomerania
fr: Mecklembourg-Poméranie occidentale

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Mid Glamorgan
fr: Mid·Glamorgan

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
fr: Le modèle %(model)s avec la clef primaire %(pk)r n'existe pas.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
fr: Le modèle %(model_name)r n'a pas été trouvé dans l'application %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
fr: Modèles disponibles dans l'application %(name)s.

en: Mon
fr: lun

en: Monday
fr: lundi

en: Mongolian
fr: Mongole

en: Moravian-Silesian Region
fr: Moravie-Silésie

en: Multi polygon
fr: Multipolygone

en: Multi-line string
fr: Chaîne multisegment

en: Multi-point
fr: Multipoint

en: Murcia
fr: Murcie

en: My Actions
fr: Mes actions

en: NTT - Flores
fr: NTT - Florès

en: Name
fr: Nom

en: Namestovo
fr: Námestovo

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
fr: Le numéro de registre du commerce national (REGON) comporte 9 ou 14 chiffres.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
fr: Le numéro national d'identification (NIN) comporte 11 chiffres.

en: Neuchatel
fr: Neuchâtel

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: New password confirmation
fr: Confirmation du nouveau mot de passe

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Nidwalden
fr: Nidwald

en: Nitra region
fr: Nitra

en: No
fr: Non

en: No action selected.
fr: Aucune action sélectionnée.

en: No fields changed.
fr: Aucun champ modifié.

en: No file was submitted.
fr: Aucun fichier n'a été soumis.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
fr: Aucun fichier n'a été soumis. Vérifiez le type d'encodage du formulaire.

en: No geometry value provided.
fr: Acune valeur géométrique fournie.

en: None
fr: Aucun(e)

en: None available
fr: Aucun(e) disponible

en: Noord-Brabant
fr: Brabant-du-Nord

en: Noord-Holland
fr: Hollande-du-Nord

en: North Rhine-Westphalia
fr: Rhénanie-du-Nord-Westphalie

en: North West
fr: Nord-Ouest

en: North Yorkshire
fr: Yorkshire du Nord

en: Northern Cape
fr: Cap-du-Nord

en: Northern Ireland
fr: Irlande du Nord

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian Bokmal
fr: Norvégien Bokmal

en: Norwegian Nynorsk
fr: Norvégien Nynorsk

en: Nov.
fr: nov.

en: Nove Mesto nad Vahom
fr: Nové Mesto nad Váhom

en: Nove Zamky
fr: Nové Zámky

en: November
fr: novembre

en: Nusa Tenggara Barat
fr: Nusa Tenggara occidental

en: Nusa Tenggara Timur
fr: Nusa Tenggara oriental

en: Obwalden
fr: Obwald

en: Oct.
fr: oct.

en: October
fr: octobre

en: Oita
fr: Ōita

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: Olomouc Region
fr: Olomouc

en: One-to-one relationship
fr: Relation un à un

en: Order
fr: Ordre

en: Orkney Islands
fr: Orcades

en: Ourense
fr: Orense

en: Overijssel
fr: Overĳssel

en: PM
fr: Après-midi

en: Page not found
fr: Cette page n'a pas été trouvée

en: Papua
fr: Papouasie

en: Papua Barat
fr: Papouasie occidentale

en: Pardubice Region
fr: Pardubice

en: Partizanske
fr: Partizánske

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (again)
fr: Mot de passe (à nouveau)

en: Password change
fr: Modification de votre mot de passe

en: Password change successful
fr: Mot de passe modifié avec succès

en: Password changed successfully.
fr: Mot de passe modifié avec succès

en: Password confirmation
fr: Confirmation de votre mot de passe

en: Password reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Password reset complete
fr: Mise à jour du mot de passe effectuée avec succès

en: Password reset confirmation
fr: Confirmation de mise à jour du mot de passe

en: Password reset on %s
fr: Mise à jour du mot de passe sur %s

en: Password reset successful
fr: Mot de passe mis à jour avec succès

en: Password reset unsuccessful
fr: Échec lors de la mise à jour du mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Past 7 days
fr: Les 7 derniers jours

en: Persian
fr: Perse

en: Personal info
fr: Information personnelle

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
fr: Les numéros de téléphone doivent être au format 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
fr: Les numéros de téléphone doivent être au format XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
fr: Les numéros de téléphone doivent être au format XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
fr: Les numéros de téléphone doivent être au format XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
fr: Les numéros de téléphone doivent comporter 9 chiffres, ou débuter par un + ou 00.

en: Piestany
fr: Piešťany

en: Pilsen Region
fr: Pilsen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
fr: Corrigez les données à double dans %(field)s qui doit contenir des valeurs uniques.

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
fr: Corrigez les données à double dans %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
fr: Corrigez les données à double dans %(field_name)s qui doit contenir des valeurs uniques pour la partie %(lookup)s de %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
fr: Corrigez les valeurs à double ci-dessous.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
fr[0]: Veuillez corriger l'erreur suivante.
fr[1]: Veuillez corriger les erreurs suivantes.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
fr[0]: Corrigez l'erreur suivante.
fr[1]: Corrigez les erreurs suivantes.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
fr: Saisissez un nom d'utilisateur et un mot de passe valide. Remarquez que chacun de ces champs est sensible à la casse (différenciation des majuscules/minuscules).

en: Please enter a valid NIF or NIE.
fr: Saisissez un NIF ou NIE valide.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
fr: Saisissez une adresse NIF, NIE ou CIF valide.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
fr: Saisissez un numéro de compte bancaire valide au format XXXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
fr[0]: Saisissez un ID %(self)s valide. La valeur %(value)r est non valide.
fr[1]: Saisissez des ID %(self)s valides. Les valeurs %(value)r sont non valides.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fr: Saisissez deux fois votre nouveau mot de passe afin de vérifier qu'il est correctement saisi.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
fr: Pour des raisons de sécurité, saisissez votre ancien mot de passe puis votre nouveau mot de passe à deux reprises afin de vérifier qu'il est correctement saisi.

en: Please go to the following page and choose a new password:
fr: Veuillez vous rendre sur cette page et choisir un nouveau mot de passe :

en: Please log in again, because your session has expired.
fr: Reconnectez-vous car votre session a expiré.

en: Podlasie
fr: Podlachie

en: Polish
fr: Polonais

en: Poltar
fr: Poltár

en: Polygon
fr: Polygone

en: Pomerania
fr: Poméranie

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Post
fr: Envoyer

en: Post your comment
fr: Envoyer votre commentaire

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
fr: Posté par %(user)s le %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
fr: Považská Bystrica

en: Presov
fr: Prešov

en: Presov region
fr: Prešov

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Preview your comment
fr: Prévisualiser votre commentaire

en: Principality of Asturias
fr: Principauté des Asturies

en: Puchov
fr: Púchov

en: Really flag this comment?
fr: Voulez-vous vraiment signaler ce commentaire ?

en: Really make this comment public?
fr: Voulez-vous rendre ce commentaire public ?

en: Really remove this comment?
fr: Voulez-vous supprimer définitivement ce commentaire ?

en: Recent Actions
fr: Actions récentes

en: Region of Murcia
fr: Murcie

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove a comment
fr: Supprimer un commentaire

en: Remove selected comments
fr: Supprimer les commentaires sélectionnés

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
fr: Requis. 30 caractères maximum. Uniquement des lettres, nombres et les caractères « @ », « . », « + », « - » et « _ ».

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
fr: Requis. 30 caractères maximum. Uniquement des lettres, nombres et les caractères « @ », « . », « + », « - » et « _ ».

en: Reset my password
fr: Réinitialiser mon mot de passe

en: Revuca
fr: Revúca

en: Rhineland-Palatinate
fr: Rhénanie-Palatinat

en: Rimavska Sobota
fr: Rimavská Sobota

en: Romanian
fr: Roumain

en: Roznava
fr: Rožňava

en: Run the selected action
fr: Exécuter l'action sélectionnée

en: Russian
fr: Russe

en: Ruzomberok
fr: Ružomberok

en: Saarland
fr: Sarre

en: Sala
fr: Šaľa

en: Santa Cruz de Tenerife
fr: Santa Cruz de Ténérife

en: Sat
fr: sam

en: Saturday
fr: samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save and add another
fr: Enregistrer et ajouter un nouveau

en: Save and continue editing
fr: Enregistrer et continuer les modifications

en: Save as new
fr: Enregistrer en tant que nouveau

en: Saxony
fr: Saxe

en: Saxony-Anhalt
fr: Saxe-Anhalt

en: Schaffhausen
fr: Schaffhouse

en: Scotland
fr: Écosse

en: Search
fr: Rechercher

en: Segovia
fr: Ségovie

en: Select %s
fr: Sélectionnez %s

en: Select %s to change
fr: Sélectionnez l'objet %s à changer

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
fr: Sélectionnez un état brésilien valide. Cet état ne fait pas partie de ceux disponibles.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
fr: Sélectionnez un choix valide. %(value)s n'en fait pas partie.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
fr: Sélectionnez un choix valide ; %s n'en fait pas partie.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
fr: Sélectionnez un choix valide. Ce choix ne fait pas partie de ceux disponibles.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
fr: Sélectionner tous les %(total_count)s %(module_name)s

en: Sept.
fr: sept.

en: September
fr: septembre

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian Latin
fr: Serbe latin

en: Server Error <em>(500)</em>
fr: Erreur du serveur <em>(500)</em>

en: Server error
fr: Erreur du serveur

en: Server error (500)
fr: Erreur du serveur (500)

en: Seville
fr: Séville

en: Shetland Islands
fr: Îles Shetland

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Show object ID
fr: Afficher l'identifiant de l'objet

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
fr: Affiche le content-type et l'identifiant unique pour les pages qui représentent un objet unique.

en: Silesia
fr: Silésie

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Site administration
fr: Administration du site

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Solothurn
fr: Soleure

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
fr: L'installation de votre base de données est incorrecte. Vérifiez que les tables utiles ont été créées, et que la base est accessible par l'utilisateur concerné.

en: South Bohemian Region
fr: Bohême du Sud

en: South Moravian Region
fr: Moravie du Sud

en: South Yorkshire
fr: Yorkshire du Su

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spisska Nova Ves
fr: Spišská Nová Ves

en: St. Gallen
fr: Saint Gall

en: Stara Lubovna
fr: Stará Ľubovňa

en: String (up to %(max_length)s)
fr: Chaîne de caractère (jusqu'à %(max_length)s)

en: Styria
fr: Styrie

en: Subcarpatia
fr: Basses-Carpates

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
fr: %(count)d %(items)s supprimés avec succès.

en: Sulawesi Barat
fr: Sulawesi occidental

en: Sulawesi Selatan
fr: Sulawesi du Sud

en: Sulawesi Tengah
fr: Sulawesi central

en: Sulawesi Tenggara
fr: Sulawesi du Sud-Est

en: Sulawesi Utara
fr: Sulawesi du Nord

en: Sulawesi Utara Daratan
fr: Sulawesi du Nord

en: Sulawesi Utara Kepulauan
fr: Îles de Sulawesi du Nord

en: Sumatera Barat
fr: Sumaratera occidental

en: Sumatera Selatan
fr: Sumatera du Sud

en: Sumatera Utara
fr: Sumatera du Nord

en: Sun
fr: dim

en: Sunday
fr: dimanche

en: Svidnik
fr: Svidník

en: Swedish
fr: Suédois

en: TIME_FORMAT
fr: G:i:s

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Tarragona
fr: Tarragone

en: Telugu
fr: Télougou

en: Text
fr: Texte

en: Thai
fr: Thaï

en: Thank you for your comment
fr: Merci pour votre commentaire

en: Thanks for approving
fr: Merci pour cette validation

en: Thanks for commenting
fr: Merci pour votre commentaire

en: Thanks for flagging
fr: Merci d'avoir signalé ce commentaire

en: Thanks for removing
fr: Merci pour cette suppression

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
fr: Merci pour le temps que vous avez accordé à ce site aujourd'hui.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
fr: Merci d'avoir pris le temps d'améliorer la qualité de la discussion sur notre site

en: Thanks for using our site!
fr: Merci d'utiliser notre site !

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
fr: Cette adresse électronique ne correspond à aucun compte utilisateur. Êtes-vous sûr de vous être enregistré ?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
fr: L'objet %(name)s « %(obj)s » a été ajouté avec succès.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
fr: L'objet %(name)s « %(obj)s » a été ajouté avec succès. Vous pouvez continuer l'édition ci-dessous.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
fr: L'objet %(name)s « %(obj)s » a été modifié avec succès.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
fr: L'objet %(name)s « %(obj)s » a été supprimé avec succès.

en: The %(site_name)s team
fr: L'équipe %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
fr: L'objet %(verbose_name)s a été créé avec succès.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
fr: L'objet %(verbose_name)s a été supprimé.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
fr: L'objet %(verbose_name)s a été mis à jour avec succès.

en: The Chilean RUT is not valid.
fr: Ce RUT chilien est non valide.

en: The Icelandic identification number is not valid.
fr: Le numéro d'identification islandais est non valide.

en: The base GIS field -- maps to the OpenGIS Specification Geometry type.
fr: Le champ GIS -- convertit dans le type de spécification géométrique d'OpenGIS.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
fr: La clé étrangère en ligne ne correspond pas à la clé primaire de l'instance parente.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
fr: Le lien de mise à jour du mot de passe n'était pas valide, probablement en raison de sa précédente utilisation. Veuillez renouveler votre demande de mise à jour de mot de passe.

en: The submitted file is empty.
fr: Le fichier soumis est vide.

en: The two password fields didn't match.
fr: Les deux mots de passe ne correspondent pas.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
fr: Une erreur est survenue. Elle a été transmise par courriel aux administrateurs du site et sera corrigée dans les meilleurs délais. Merci pour votre patience.

en: This URL appears to be a broken link.
fr: Cette URL semble être cassée.

en: This account is inactive.
fr: Ce compte est inactif.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
fr: Ceci peut être soit un chemin absolu (voir ci-dessus) soit une URL complète débutant par « http:// ».

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
fr: Ce commentaire a été posté par un utilisateur authentifié et le courriel est donc en lecture seule

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
fr: Ce commentaire a été posté par un utilisateur authentifié, le nom est donc en lecture seule.

en: This field cannot be blank.
fr: Ce champ ne peut pas être vide.

en: This field cannot be null.
fr: Ce champ ne peut pas être vide.

en: This field is required.
fr: Ce champ est obligatoire.

en: This field requires 11 digits.
fr: Ce champ requiert 11 chiffres.

en: This field requires 7 or 8 digits.
fr: Ce champ requiert 7 ou 8 chiffres.

en: This field requires 8 digits.
fr: Ce champ requiert 8 chiffres.

en: This field requires at least 14 digits
fr: Ce champ requiert au minimum 14 chiffres

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
fr: Ce champ requiert au plus 11 chiffres ou 14 caractères.

en: This field requires only numbers.
fr: Ce champ ne doit contenir que des nombres.

en: This month
fr: Ce mois-ci

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
fr: Cet objet n'a pas d'historique de modification. Il n'a probablement pas été ajouté au moyen de ce site d'administration.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
fr: Ceci doit être un chemin absolu, sans nom de domaine. Par exemple, « /evenements/rechercher/ ».

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
fr: Cette valeur peut uniquement contenir des lettres, nombres et les caractères « @ », « . », « + », « - » et « _ ».

en: This value must be a decimal number.
fr: Cette valeur doit être un nombre décimal.

en: This value must be a float.
fr: Cette valeur doit être un nombre réel.

en: This value must be an integer.
fr: Cette valeur doit être un entier.

en: This value must be either None, True or False.
fr: Cette valeur doit être nulle (None), vraie (True) ou fausse (False).

en: This value must be either True or False.
fr: Cette valeur doit être soit vraie (True) soit fausse (False).

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
fr: Ce champ ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas « _ », des traits d'union et des « / ».

en: This year
fr: Cette année

en: Thu
fr: jeu

en: Thurgau
fr: Thurgovie

en: Thuringia
fr: Thuringe

en: Thursday
fr: jeudi

en: Ticino
fr: Tessin

en: Time
fr: Heure

en: Time:
fr: Heure :

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Topolcany
fr: Topoľčany

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Trebisov
fr: Trebišov

en: Trencin
fr: Trenčín

en: Trencin region
fr: Trenčín

en: Trnava region
fr: Trnava

en: Tue
fr: mar

en: Tuesday
fr: mardi

en: Turcianske Teplice
fr: Turčianske Teplice

en: Turkish
fr: Turc

en: Tvrdosin
fr: Tvrdošín

en: Tyne and Wear
fr: Tyne et Wear

en: U.S. state (two uppercase letters)
fr: État Américain (deux lettres majuscules)

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
fr: Décochez cette case pour faire vraiment disparaître ce commentaire du site.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown content
fr: Contenu inconnu

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
fr: Téléversez une image valide. Le fichier que vous avez transféré n'est pas une image ou bien est corrompu.

en: Upper Austria
fr: Haute-Autriche

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
fr: Utilisez « [algo]$[salt]$[hexdigest] » ou le <a href="password/">formulaire de changement de mot de passe</a>.

en: User
fr: Utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Usernames cannot contain the '@' character.
fr: Les noms d'utilisateur ne peuvent contenir le caractère « @ ».

en: Usti Region
fr: Usti

en: Valencia
fr: Valence

en: Valencian Community
fr: Communauté valencienne

en: Value %r is not a valid choice.
fr: La valeur « %r » n'est pas un choix valide.

en: Velky Krtis
fr: Veľký Krtíš

en: Vienna
fr: Vienne

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View on site
fr: Voir sur le site

en: Vranov nad Toplou
fr: Vranov nad Topľou

en: Vysocina Region
fr: Vysocina

en: Wales
fr: Pays de Galles

en: Warmia-Masuria
fr: Varmie-Mazurie

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
fr[0]: Attention à votre langage ! Le terme %s n'est pas autorisé ici.
fr[1]: Attention à votre langage ! Les termes %s ne sont pas autorisés ici.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
fr: Nous sommes désolés, mais votre formulaire a expiré. Veuillez compléter le formulaire sur cette page.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
fr: Nous sommes désolés, mais la page demandée est introuvable.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
fr: Nous vous avons envoyé par courriel les instructions pour changer de mot de passe à l'adresse que vous avez indiquée. Vous devriez le recevoir rapidement.

en: Wed
fr: mer

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Welcome,
fr: Bienvenue,

en: Welsh
fr: Gallois

en: West Midlands
fr: Midlands de l'Ouest

en: West Pomerania
fr: Poméranie Occidentale

en: West Sussex
fr: Sussex de l'Ouest

en: West Yorkshire
fr: Yorkshire de l'Ouest

en: Western Cape
fr: Cap-Occidental

en: Western Isles
fr: Hébrides extérieures

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
fr: Somme de contrôle non valide pour le numéro de registre du commerce national (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
fr: Somme de contrôle non valide pour le numéro d'identification national.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
fr: Somme de contrôle non valide du numéro de taxe (NIP).

en: XML text
fr: Texte XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
fr: F Y

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, I'm sure
fr: Oui, je suis sûr

en: You don't have permission to edit anything.
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier quoi que ce soit.

en: You may add another %s below.
fr: Vous pouvez ajouter un autre %s ci-dessous.

en: You may edit it again below.
fr: Vous pouvez continuer l'édition ci-dessous.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
fr: Vous recevez ce courriel car vous avez demandé un changement de mot de passe

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
fr: Votre navigateur ne semble pas avoir activé les cookies. Les cookies sont nécessaires pour se connecter.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
fr: Votre adresse électronique n'est pas votre nom d'utilisateur. Essayez « %s » à la place.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
fr: Votre ancien mot de passe est incorrect. Veuillez le rectifier.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
fr: Votre mot de passe a été défini. Vous pouvez maintenant vous authentifier.

en: Your password was changed.
fr: Votre mot de passe a été modifié.

en: Your username, in case you've forgotten:
fr: Votre nom d'utilisateur, en cas d'oubli :

en: Zaragoza
fr: Saragosse

en: Zarnovica
fr: Žarnovica

en: Ziar nad Hronom
fr: Žiar nad Hronom

en: Zilina
fr: Žilina

en: Zilina region
fr: Žilina

en: Zlate Moravce
fr: Zlaté Moravce

en: Zlin Region
fr: Zlin

en: Zug
fr: Zoug

en: Zuid-Holland
fr: Hollande-Méridionale

en: a.m.
fr: matin

en: action flag
fr: indicateur de l'action

en: action time
fr: heure de l'action

en: active
fr: actif

en: all %s
fr: tous les %s

en: and
fr: et

en: approved | approved
fr[0]: approuvé
fr[1]: approuvés

en: apr
fr: avr

en: aug
fr: aoû

en: change message
fr: message de modification

en: codename
fr: nom de code

en: comment
fr: commentaire

en: comment flag
fr: indicateur de commentaire

en: comment flags
fr: indicateurs de commentaire

en: comments
fr: commentaires

en: content
fr: contenu

en: content type
fr: type de contenu

en: content types
fr: types de contenu

en: date joined
fr: date d'inscription

en: date/time submitted
fr: date et heure soumises

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: dec
fr: déc

en: display name
fr: nom à afficher

en: domain name
fr: nom de domaine

en: e-mail address
fr: adresse électronique

en: eight
fr: huit

en: enable comments
fr: autoriser les commentaires

en: expire date
fr: date d'expiration

en: feb
fr: fév

en: filter:
fr: filtre :

en: first name
fr: prénom

en: five
fr: cinq

en: flag
fr: indicateur

en: flagged | flagged
fr[0]: marqué
fr[1]: marqués

en: flat page
fr: page statique

en: flat pages
fr: pages statiques

en: for your user account at %(site_name)s
fr: pour votre compte sur le site %(site_name)s

en: four
fr: quatre

en: group
fr: groupe

en: groups
fr: groupes

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: is public
fr: est public

en: is removed
fr: est supprimé

en: jun
fr: jui

en: last login
fr: dernière connexion

en: last name
fr: nom

en: lazy message
fr: message « lazy »

en: log entries
fr: entrées d'historique

en: log entry
fr: entrée d'historique

en: may
fr: mai

en: midnight
fr: minuit

en: model:
fr: modèle :

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: name
fr: nom

en: nd
fr: <sup>e</sup>

en: nine
fr: neuf

en: noon
fr: midi

en: number of %s
fr: nombre de %s

en: object ID
fr: ID de l'objet

en: object id
fr: id de l'objet

en: object repr
fr: représentation de l'objet

en: one
fr: un

en: or
fr: ou

en: or make changes
fr: ou le modifier

en: p.m.
fr: après-midi

en: password
fr: mot de passe

en: python model class name
fr: nom de la classe python du modèle

en: rd
fr: <sup>e</sup>

en: redirect
fr: redirige

en: redirect from
fr: redirigé depuis

en: redirect to
fr: redirigé vers

en: redirects
fr: redirige

en: registration required
fr: enregistrement requis

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
fr: les objets « %(app_label)s.%(object_name)s » en relation

en: removed | removed
fr[0]: supprimé
fr[1]: supprimés

en: session data
fr: données de session

en: session key
fr: clé de session

en: seven
fr: sept

en: st
fr: <sup>er</sup>

en: staff status
fr: statut équipe

en: superuser status
fr: statut super-utilisateur

en: tag:
fr: mot-clé :

en: template name
fr: nom du template

en: th
fr: <sup>e</sup>

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
fr: l'objet « %(app_label)s.%(data_type)s » en relation

en: three
fr: trois

en: title
fr: titre

en: today
fr: aujourd'hui

en: tomorrow
fr: demain

en: two
fr: deux

en: user
fr: utilisateur

en: user permissions
fr: permissions de l'utilisateur

en: user's URL
fr: URL de l'utilisateur

en: user's email address
fr: adresse électronique de l'utilisateur

en: user's name
fr: nom de l'utilisateur

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: users
fr: utilisateurs

en: view:
fr: vue :

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

en: year | years
fr[0]: an
fr[1]: ans

en: yes,no,maybe
fr: oui, non, peut-être

en: yesterday
fr: hier
